Razvoj in uvajanje digitalnih orodij za podporo v pridelavi sadja, akronim: CRP DIGISAD (V4-2230)

  • Post author:

Vodja projekta: red. prof. dr. Tatjana UnukObdobje trajanja projekta: 1. 10. 2022 - 30. 9. 2025 Sicris povezava projekta   Financer: ARRS, MKGP Vodilni partner: Univerza v Mariboru, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Projektni partnerji Kmetijski inštitut Slovenije Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in elektrotehniko KGZS, Sadjarski center Maribor KGZS, Sadjarski center Bilje Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo Kratek opis in cilj projekta Pridelava sadja v Sloveniji in širše postaja izjemno zahtevna panoga, tako zaradi nuje po prilagajanju klimatskim spremembam, vse večjim okoljskim zahtevam kot tudi specifičnim zahtevam trga, ki jih oblikujejo tako trgovci kot tudi potrošniki. Na sadjarja so preložene izjemno…

Continue ReadingRazvoj in uvajanje digitalnih orodij za podporo v pridelavi sadja, akronim: CRP DIGISAD (V4-2230)

Razpis za tutorje študente in koordinatorja tutorjev študentov za študijsko leto 2025/2026

Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru objavlja razpis za izbor tutorjev študentov in koordinatorja tutorjev študentov za študijsko leto 2025/2026. Kdo se lahko prijavi? Vsak redno vpisan študent, ki je uspešno zaključil vsaj 1. letnik 1. stopnje in se je udeležil usposabljanja za tutorja. Študenti z vsaj enoletnimi izkušnjami kot tutorji lahko kandidirajo za koordinatorja tutorjev študentov. Kaj tutorji počnejo? Tutorji študenti: organizirajo mesečna srečanja s študenti, nudijo podporo in svetovanje, sodelujejo pri uvajalnih dnevih, vodijo evidenco dela in pripravljajo poročila. Koordinator tutorjev študentov: koordinira delo tutorjev, nudi podporo tutorjem, sodeluje s koordinatorjem tutorjev učiteljev, poroča študentskemu svetu in komisiji za študijske zadeve. Rok za prijavo…

Continue ReadingRazpis za tutorje študente in koordinatorja tutorjev študentov za študijsko leto 2025/2026

Nov članek: Presenetljivo vedenje pri domači ovci!

🔬🐑 Presenetljivo vedenje pri domači ovci! Raziskovalci Katedre za živinorejo FKBV so na Pedagoško-raziskovalni enoti PRE Drobnica opazili izjemno zanimiv pojav, ki do zdaj še ni bil zabeležen pri domači ovci – niti pri njenem divjem predniku, muflonu. Gre za pojav tanatoze oz. obrambnega hlinjenja smrti – vedenje, pri katerem žival ob zaznavi nevarnosti otrpne in simulira smrt. S tem lahko zavede plenilca, ki pogosto raje izbira svež, lastnoročno uplenjen plen. 🐺➡️🐑 To redko vedenje so raziskovalci opazili med rutinskim tehtanjem in označevanjem novorojenih jagnjet. Dogodek so znanstveno opisali v članku (povezava spodaj) in ga tudi posneli na video! 🎥👇 📖 Preberite več: A case of thanatosis in domestic sheep in: Behaviour - Ahead of print📹 Oglejte si…

Continue ReadingNov članek: Presenetljivo vedenje pri domači ovci!

Uspešna udeležba ekipe FarmBeast z Univerze v Mariboru na 22. mednarodnem tekmovanju Field Robot Event!

Uspešna udeležba ekipe FarmBeast z Univerze v Mariboru na 22. mednarodnem tekmovanju Field Robot Event! Za člani študentske ekipe FarmBeast z Univerze v Mariboru je uspešen nastop na mednarodnem tekmovanju kmetijskih robotov 22. Field Robot Event, ki je letos potekalo v okolici Milana (Italija), pod okriljem Politehniške univerze v Milanu. Ekipa se je preizkusila v štirih rednih in eni dodatni disciplini: avtonomna navigacija, zaznava rastlin, zaznava in štetje rastlin, zaznava bioluminiscentnih gob, ter v dodatni disciplini freestyle, namenjeni predstavitvi inovativnih rešitev za prihodnost kmetijstva. V freestyle nalogi je ekipa predstavila napreden robotski sistem za obiranje špargljev, ki uporablja umetno inteligenco in robotsko roko za zaznavo, lokalizacijo…

Continue ReadingUspešna udeležba ekipe FarmBeast z Univerze v Mariboru na 22. mednarodnem tekmovanju Field Robot Event!