
V petek, 9. maja 2025, je na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru potekalo strokovno izobraževanje z naslovom »Kakovostna in trajnostna zaščita tal«, organizirano v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO).
Dogodek je bil namenjen tako strokovnjakom kot študentom, ki jih zanima sodobno upravljanje s kakovostjo tal, trajnostna raba kmetijskih površin in inovativne metode za preprečevanje degradacije tal.
🔎 O vsebini izobraževanja
Dopoldanski teoretični del je zajemal predavanja strokovnjakov s področja pedologije in agrokemije ter biosistemskega inženirstva:
doc. dr. Mateja Muršec je predstavila vzorčenje tal ter fizikalne lastnosti kot kazalnike vodno-zračnega režima tal; prof. dr. Janja Kristl je spregovorila o makrohranilih v tleh ter primerjala postopke standardnih laboratorijskih analiz s terenskimi meritvami z VISOCOLOR opremo; prof. dr. Denis Stajnko pa je opozoril na problem zbitosti tal ter predstavil tehnike minimalnega mehanskega posega v tla.
Sledil je praktični del, kjer so na poskusnem polju UKC – Pivola udeleženci spoznali gospoda Branka Majeriča, ki ohranitveno obdelavo uporablja na svoji kmetiji v Moškanjcih s Ptujskega polja že več kot 20 let. Predstavljeni so bili glavni deli in delovanje no-till twin-row sejalnice za presledno setev koruze. V okviru praktičnega dela so se udeleženci seznanili z meritvami s pomočjo VISOCOLOR opreme in postopki odvzema talnih vzorcev. Zaključni del je bil namenjen interpretaciji rezultatov meritev in diskusiji o trajnostnih praksah v kmetijstvu.





