Na Katedri za botaniko in fiziologijo rastlin Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru smo v sklopu evropskega projekta Obzorje »Spodbujanje umetnosti in kulturne dediščine svilena nacionalni in evropski ravni« – ARACNE (Advocating the role of Silk Art and Cultural Heritage at National and European scale) razširili kolekcijski nasad murv pod Vilo Pohorski dvor. V zgornjem delu nasada, ki obsega referenčne sorte murv smo zasadili nekaj uveljavljenih svilogojskih sort vrst M. alba in M. indica, ki smo jih pridobili iz kolekcijskega nasada italijanskih partnerjev na projektu Aracne CREA Padova, nekaj genotipov španskih partnerjev IMIDA in bulgarskih partnerjev Svilogojskega laboratorija Vratsa. Glavnino novo zasejenih dreves obsega 42 slovenskih lokalnih genotipov (skupno 95 dreves) vzgojenih iz zelenih potaknjencev v meglilnem sistemu v sodelovanju z Oddelkom za agronomijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Zeleni potaknjenci so bili pridobljeni tekom popisa in vzorčenja historičnih murv v poletni sezoni 2023. Po uspešnem koreninjenju so bili tekom sezone 2024 vzdrževani v drevesnici Dolinšek do sadilne zrelosti.
Kolekcija murv Moretum ( φ: 46° 50′ 88.33″; γ: 15° 62′ 20.73″) je bila prvotno vzpostavljena v letu 2015 v okviru Katedre za botaniko in fiziologijo rastlin Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru v sklopu bilateralnega Madžarsko-slovenskega projekta Vpliv hranjenja ličink hibridov sviloprejke (Bombyx mori L.) z listi starih lokalnih madžarskih in slovenskih genotipov murv (Morus alba L.) na razvoj in zdravstveni status ličink. Kolekcijski nasad je razdeljen v tri dele. Prvi del nasada obsega svilogojske genotipe bele murve (Morus alba), ki so bili dobljeni iz genske banka svilogojskega inštituta v Padovi (CREA – Consiglio per la Ricerca in Agricoltura e l’Analisi dell’Economia Agraria, Centro di Ricerca Agricoltura e Ambiente) pod vodstvom dr. Silvie Cappellozze. Drugi del kolekcijskega nasada obsegajo drevesa lokalnih historičnih genotipov iz Slovenije in Madžarske. Pridobljeni so bili s tehniko vegetativnega razmnoževanja z zelenimi potaknjencimi. V tretjem delu kolekcijskega nasada so zasajene sorte zanimive za pridelavo plodov vrst Morus alba, Morus indica, Morus nigra in hibridi Morus alba × Morus rubra.
Kolekcijski nasad murv in njegovo širjenje sta ključnega pomena za usposabljanje v okviru vzpostavljanja mikrodokazila NOO »Svilogojstvo in morikultura«. Tekom izobraževanja bo namreč predstavljal demonstracijski nasad v katerem bodo udeleženci spoznali osnovne morfološke značilnosti murve in ekološke prednosti murve. Udeleženci se bodo seznanili z gojitveno rezjo murv, žetvijo murvovih listov in pravilno oskrbo ter vzdrževanje nasada. Razmnožena drevesa bodo na voljo tudi udeležencem pilotne izvedbe izobraževanja za pridobitev mikrodokazila »Svilogojstvo in morikultura« z namenom pridobiti raznolike lokalne genotipe murv za ohranjanje lokalnih genetskih virov in širitev svilogojske dejavnosti.