MEDNARODNO SODELOVANJE

 

Mednarodna pisarna na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede zagotavlja kvalitetno izmenjavo študentov in zaposlenih. Z delovanjem pisarne za mednarodno sodelovanje si prizadevamo ohranjati vizijo fakultete – postati središče intenzivne mednarodne izmenjave profesorjev, raziskovalcev in študentov s področja kmetijstva, biosistemskih in sorodnih ved. Zavedamo se, da je povezovanje s sorodnimi institucijami v mednarodnem in domačem prostoru pomembno za krepitev mednarodne in nacionalne prepoznavnosti ter vpetosti v okolje. Kvalitetna izmenjava študentov prispeva k izpopolnitvi jezikovnega znanja, komunikacije in kulturi dialoga. Pridobijo se medkulturne spretnosti in mehke veščine, ki so močno zaželene pri delodajalcih. Mobilnost zaposlenih pa prispeva k obogatitvi kompetenc, povezanih s strokovnimi profili, ki neposredno vplivajo večjo kakovost dela in dejavnosti v korist študentov.

Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede (UM FKBV) ima bogato razvito mednarodno sodelovanje z dolgoletno tradicijo ter je aktivno vključena v mednarodni raziskovalni in izobraževalni prostor s številnimi bilateralnimi in multilateralnimi povezavami.

Mednarodna pisarna:
 Urška Lisec, mag.
 Tjaša Vukmanič, mag.
Elektornski naslov:
urska.lisec@um.si
international.fkbv@um.si

ERASMUS+ za študente – študij

ERASMUS+ za študente – praksa

ERASMUS+ za zaposlene

Program Erasmus+ študentu omogoča, da del rednih študijskih obveznosti, namesto na matični instituciji opravi na partnerski instituciji v tujini. Študent za študij v tujini pridobi Erasmus+ finančno dotacijo.

Redne študijske obveznosti na katerem koli nivoju/ciklu študija vključujejo:

– opravljanje izpitov,

– pripravo diplomskih, magistrskih ali doktorskih nalog.

KAKŠNI SO POGOJI ZA ŠTUDIJ V TUJINI?

  • Celoten čas študija v tujini bo imel študent aktiven status študenta na matični fakulteti Univerze v Mariboru.
  • V času študija v tujini ne bo presegel maksimuma skupnega trajanja mobilnosti (Erasmus študija in prakse).

KATERE SO PARTNERSKE INSTITUCIJE FKBV?

Partnerske institucije so tiste institucije, s katerimi ima Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede podpisan medinstitucionalni sporazum o izmenjavi študentov v določenem študijskem letu.  Seznam partnerskih inštitucij je dostopen TUKAJ.

KAKO DOLGO TRAJA ŠTUDIJ V TUJINI?

Študij na partnerski instituciji v tujini lahko/mora trajati najmanj 2 meseca in največ 12 mesecev.

KAKŠNI SO CILJI ŠTUDIJA V TUJINI?

  • izboljšanje učnih kompetenc,
  • povečanje zaposljivosti in možnosti zaposlitve,
  • povečanje samozavesti in samospoštovanja,
  • izboljšanje jezikovnih sposobnosti,
  • povečanje medkulturne zavesti,
  • aktivnejše sodelovanje v družbi,
  • tkanje novih prijateljstev,
  • in še več…

Več informacij, povezavo na razpis in novo spletno stran Erasmus+ UM najdete TUKAJ.

KAJ MORAM NAREDITI PREDEN SE ODPRAVIM V TUJINO?

Uspešno opravljene obveznosti v tujini, ki so bile predhodno dogovorjene v študijskem sporazumu (Learning agreement), so po vrnitvi iz tujine priznane na matični fakulteti.
Da se po vrnitvi iz tujine opravljene obveznosti na FKBV priznajo, je potrebno pred odhodom:
  • z vsebino posameznih predmetov (primer izbora predmetov v tujini),
  • ali s predmeti in njihovo vsebino (primer opravljanja semestra, študijskega leta v tujini)

seznaniti nosilce predmetov na FKBV (tistih predmetov, ki jih želite zamenjati), predstojnika programa po katerem na FKBV študirate in Študijsko komisijo. Na Študijsko komisijo je potrebno priglasiti prošnjo z izpolnjenim obrazcem Soglasje nosilca predmeta o izboru nadomestnega predmeta.

RAZPIS 2024-2025: Razpis za študijsko leto 2024/2025

Namen razpisa praktičnega usposabljanja v tujini je omogočiti študentom izkušnjo v tujini, ki jim prinaša pozitivne in dolgoročne učinke za njihov osebni in strokovni razvoj. Glavni cilj je omogočiti študentom pridobitev znanja, spretnosti in izkušenj, ki prinašajo dodano vrednost njihovemu izobraževanju ali delu doma. Izkušnja praktičnega usposabljanja v tujini predstavlja tudi odlično referenco, saj skozi pridobitev pomembnih kvalifikacij v tujem okolju pripomore k večji samozavesti in suverenosti pri opravljanju poklica.

KAKŠNI SO POGOJI ZA OPRAVLJANJE PRAKSE V TUJINI?

  • Status študenta na UM mora biti veljaven celoten čas mobilnosti,
  • Študent mora biti vpisan najmanj v 2. letnik dodiplomskega študija.
  • Praktično usposabljanje mora biti vsebinsko povezano s področjem študija študenta!

KATERE SO PARTNERSKE INSTITUCIJE FKBV?

Mobilnost se LAHKO izvede na:

  • javni ali zasebni organizaciji,  ki  je  aktivna  na  trgu  dela  ali  v  izobraževanju, usposabljanju in na področju mladine. Taka organizacija je lahko na primer:
  • javno ali zasebno malo, srednje ali veliko podjetje (vključno s socialnimi podjetji);
  • javni organ na lokalni, regionalni ali nacionalni ravni;
  • socialni partner ali drug predstavnik sveta dela, tudi gospodarske zbornice, obrtniška/poklicna združenja in sindikati;
  • raziskovalni inštitut;
  • fundacija;
  • šola/zavod/center za izobraževanje (na kateri koli ravni od predšolskega do srednješolskega izobraževanja, vključno s poklicnim izobraževanjem in izobraževanjem odraslih);
  • neprofitna organizacija, združenje, nevladna organizacija;
  • organ, ki zagotavlja poklicno usmerjanje, poklicno svetovanje in informacijske storitve;
  • visokošolska institucija (univerza), ki sodeluje v programu Erasmus+.

Več informacij, povezavo na razpis in novo spletno stran Erasmus+ UM najdete TUKAJ.

KAKO DOLGO TRAJA PRAKSA V TUJINI?

Praktično usposabljanje traja najmanj 2 mesece in največ 12 mesecev.

KAKŠNI SO CILJI PRAKSE V TUJINI?

Praktično usposabljanje študenta prispeva k izpopolnitvi jezikovnega znanja, komunikacije in kulturi dialoga. Pridobijo se medkulturne spretnosti in mehke veščine, ki so močno zaželene pri delodajalcih. Praktično usposabljanje vpliva tudi na izboljšanje učnega uspeha, boljšo zaposljivost, aktivnejšo udeležbo v družbi, okrepitev osveščenosti in razumevanje drugih kultur in držav z zagotavljanjem priložnosti za vzpostavitev omrežij mednarodnih stikov ter večjo motivacijo za sodelovanje v prihodnjem (formalnem/neformalnem) izobraževanju ali usposabljanju po obdobju mobilnosti v tujini

KAJ MORAM NAREDITI PREDEN SE ODPRAVIM V TUJINO?

Uspešno opravljena praksa v tujini, ki je bila predhodno dogovorjena v sporazumu za strokovno praktično usposabljanje (Learning Agreement for Traineeship), se po vrnitvi iz tujine priznana na matični fakulteti.
 
Da se po vrnitvi iz tujine opravljena praksa na FKBV prizna, je potrebno pred odhodom z vsebino prakse seznaniti nosilce predmetov s področja prakse na FKBV na posameznem študijskem programu (Strokovni praktikum, Strokovni praktikum izbirni in sl.), koordinatorja za praktično usposabljanje na UM FKBV, uč. vešč. spec. Janka Muzeka, in Študijsko komisijo. Na Študijsko komisijo je potrebno priglasiti prošnjo z izpolnjenim obrazcem Soglasje nosilca predmeta o izboru nadomestnega predmeta.

Program Erasmus+ mobilnosti omogoča pedagoškemu osebju visokošolske institucije, da poučuje na partnerski visokošolski instituciji v tujini (Staff mobility for teaching – STA). Partnerske visokošolske institucije so institucije, s katerimi ima Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede podpisan ERASMUS+ medinstitucionalni sporazum za mobilnost pedagoškega osebja z namenom poučevanja.

 

Cilji mobilnosti zaposlenih so naslednji:

  • širše razumevanje praks, politik in sistemov na področju izobraževanja po vseh državah;
  • boljše kompetence, povezane s strokovnimi profili;
  • novosti za uvedbo sprememb glede posodobitev in mednarodnega sodelovanja v izobraževalnih organizacijah;
  • boljše razumevanje medsebojne povezanosti med formalnim in neformalnim izobraževanjem oziroma poklicnim usposabljanjem in trgom dela
  • boljše razumevanje družbene, jezikovne in kulturne raznolikosti ter odzivanje nanjo;
  • okrepljeno podpiranje in spodbujanje mobilnosti za študente;
  • več priložnosti za strokovni in poklicni razvoj;
  • izboljšano znanje tujih jezikov;
  • okrepljena motivacija in zadovoljstvo v vsakodnevnem delu.

Podrobnejše  informacije, navodila in vse obrazce, ki jih je potrebno izpolniti, so dostopne na spletni strani Univerze v Mariboru.


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/fkbvweb/public_html/wp-content/plugins/elementor/includes/base/widget-base.php on line 223

Warning: Undefined array key -1 in /home/fkbvweb/public_html/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 695